نام شما (الزامی)

ایمیل شما (الزامی)

موضوع

پیام شما

atex2
atex1
رسالت آزمایشگاه ضد انفجار

رسالت آزمایشگاه مرجع ضدانفجار

امروزه با پیشرفت چشم گیر تکنولوژی و ایجاد فضاي رقابتي بین تولید کنندگان، آزمایشگاه های مرجع تست تجهیزات ضدانفجار در کشورهای توسعه یافته­ی سرتاسر جهان، به عنوان بخشی اجتناب ناپذیر همواره مورد توجه بوده است. به همین علت چندین آزمایشگاه با تجهیزات کامل در سرتاسر جهان جهت تست تجهیزات ضد انفجار وجود دارد و روند ساخت این آزمایشگاه ها همچنان در حال گسترش است.

در ايران اما در طول سالیانی که جامعه از حالت سنتی و فئودالی به صنعتی گذار کرده و صنایع و تولیدات در گوشه کنار آن شکل گرفته، این مهم یعنی بهره گیری از یک مرجع معتبر با امکانات و تسلط برای پیاده سازی و اجرای شرایط استاندارد جهت آزمون تجهیزات ضد انفجار و صدور گواهینامه ATEX وجود نداشته، عدم اهتمام نسبت به این امر باعث شده تا تولیدکنندگان در صورت نیاز، تجهیزات خود را برای تست به خارج از کشور ارسال نمایند و علاوه بر متحمل شدن هزینه های هنگفت با مشکلات تحریم و متوقف شدن پروژه هایشان نیز روبرو گردند.

از آنجایی که محصولات ضد انفجار دارای اهمیت بالای در صنایع زیربنایی مانند صنایع انرژی، برق، نفت، گاز، پتروشیمی و … بوده و از حساسیت خاصی بر اساس ماهیت عملکردی و ملاحظات ایمنی برخوردار می­باشند، از این رو آزمایشگاه مرجع اپیل با تکیه بر توانمندی متخصصین داخلی و تعامل با مراکز تایید صلاحیت معتبر جهانی و اروپایی (NB های معتبر اروپایی) موفق به اخذ تاییدیه­های لازم برای صدور گواهینامه ATEX شده است ، در این راستا فرآیند اخذ گواهینامه ATEX برای رفع این دغدغه کارفرمایان معرفی می­گردد.

این آیین نامه مشتمل بر توضیحاتی از ATEX ، اهمیت آن در کشور و جهان، ساختار فرآیند و نمونه ای از سوابق اجرایی آن می باشد.

 اهمیت آزمایشگاه ATEX

ATEX یک دایرکتیو اروپایی است که در آن به الزامات و مقررات لازم جهت ایمنی تجهیزات الکتریکی و مکانیکی در مناطق خطرناک (مناطق مستعد انفجار) پرداخته شده است.

دست اندرکاران صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، برق و… با پیاده سازی الزامات ATEX بر روی محصولاتی که در محیطهای خظرناک انفجاری کاربرد دارند، علاوه بر اینکه می­توانند از ایمنی محصول خود اطمینان داشته باشند با انتقال این اطمینان به مشتریان ( نیروگاهها، پالایشگاهها، پتروشیمیها و….) می­توانند از آن به عنوان یک مزیت رقابتی استفاده نمایند.

ATEX برای همه تجهیزات ، سیستمهای محافظ و وسایل خاص دیگری که در مناطق قابل انفجار بالقوه استفاده می­شوند که شامل Gas (گاز) که در صنایع نفت ،گاز، پتروشیمی، پالایش و یا Dust (گرد و غبار) که در صنایع چوب، کاغذ، آرد کاربرد دارد مورد استفاده قار می گیرد چه این وسایل بر روی زمین نصب شوند یا در زیر زمین. مثالهایی از این تجهیزات عبارت­اند از:

 • الکترو موتورها
 • گلندها
 • Junction Box ها
 • رکتیفایر
 • ژنراتورها
 • تابلو برق­های ضد انفجار
 • چراغ­های ضد انفجار و….

امروز شرکت ها با ارائه گواهی ATEX محصول ضد انفجار خود را معرفی می کنند. با ارائه گواهی ATEX از یک NB معتبر میتوان نشان داد که محصول ضد انفجار طبق استاندارد ساخته شده و همچنین این اطمینان را در محیطهای قابل استفاده حاصل می نماید که این تجهیز در شرایط مستعد انفجار منفجر نمی شود و حتی سبب انفجار نیز نمی شود. اما با اخذ این گواهی از خارج کشور علاوه بر هزینه های هنگفت و مشکلات حمل و نقل و تحریم این نگرانی ها نیز وجود دارد که آیا همه تست های مورد نیاز روی تجهیز صورت گرفته است؟

در اين راستا برای پاسخ گویی به این سوال شركت EPIL پيش گام ايجاد فرايندی گردیده که همه تستهای مربوط به تجهیز در آزمایشگاه صورت گرفته و مشتری میتواند در زمان انجام تست در محل حضور یافته و شاهد و ناظر بر انجام تستها گردد.

پیاده سازی این روش و اخذ گواهی فوق توسط تولید کنندگان دارای مزیتهایی از قبیل موارد زیر می­باشد:

 • دریافت گواهی نامه بین المللی از یک NB معتبر
 • کاهش هزینه های تولید کنندگان از جمله هزینه های حمل و نقل و هزینه های آزمون
 • بازدید از خط تولید سازنده در راستای استقرار سیستم مدیریت کیفیت و الزامات Ex (QAN)
 • کاهش زمان فرآیندهای آزمون ، بازدید از پروسه تولید و صدور گواهینامه بدلیل وجود آزمایشگاه مرجع معتبر در داخل کشور
 • سهولت در امور مربوط به دیدگاه عارضه یابی، اصلاح طراحی و … بدلیل وجود آزمایشگاه مرجع معتبر در داخل کشور
 • طراحی و ساخت محصول بر اساس EHSR
 • ايجاد اطمينان به كيفيت محصول خريداري شده نزد مشتريان
 • سنجش صحت ادعاهای سازنده توسط شخص ثالث معتبر و متخصص
 • زمينه سازي براي تجارت بين المللي
 • ايجاد اعتبار براي تولید کننده و صنعت
 • کمک به تولید کننده و وارد کننده در تشخیص اشكالات احتمالي وعدم تطابق محصول خود با استاندارد هاي ضروري
 • افزايش سهم بازار، امكان كاهش قيمت و در نتيجه باعث افزايش مزيت رقابتي
 • حركت به سمت شفاف سازي بازار
ATEX در آزمایشگاه ضد انفجار

سوابق فعالیت اپیل در زمینه ATEX

نام مشتری نوع قرارداد ضد انفجار نوع حفاظت مورد درخواست تجهیزات مد نظر برای تست و ارزیابی کارفرما
داریان بین المللی ATEX Exd و Exe Junction box، لامپ سیگنال، بوشینگ، قاب آمپرمتر پارس جنوبی
 ماشین سازی شمال پیروز بین المللی ATEX  Exd Junction box، Rotary Actuator، Push button، لامپ سیگنال پالایشگاه آبادان
 ماشین سازی شمال پیروز  بین المللی ATEX Exd چراغ پارس جنوبی
توان عمران صنعت بین المللی ATEX Exd بالاست پالایشگاه نفت بندرعباس
توان عمران صنعت بین المللی ATEX Exd گلند شرکت نفت
رهورد خراسان بین المللی ATEX Exd لوله خرطومی مناطق نفت خیز جنوب
سپهرالکترومهر انجام آزمون Exd کلید شرکت پخش فرآورده های نفتی
گلنور انجام آزمون Exd Junction Box
بهسازان بازو بین المللی ATEX Exd Junction Box شرکت پخش و پالایش فرآورده های نفتی ایران
تام ایران خودرو بین المللی ATEX Exd Junction Box
توربینهای گازی خاورمیانه بین المللی ATEX Exd Junction Box
برنا الکتریک

بین المللی ATEX

Exo ترانس رکتیفایر
پمپهای صنعتی ایران بین المللی ATEX Exe الکتروموتور POGC
پتروشیمی امیرکبیر

بین المللی ATEX

Exd کلید شرکت پتروشیمی
مراحل دریافت گواهینامه ATEX

 تکنیکال فایل

جهت اخذ گواهینامه ATEX باید تولید کننده، تکنیکال فایل محصول مورد نظر را با مشاوره اپیل آماده نماید. این تکنیکال فایل شامل موارد ذیل می­باشد:

          • مشخصات کلی محصول و سازنده
          • سوابق طراحی ازقبیل لیست قطعات
          • نقشه­ قطعات، نقشه مدارها
          • حتی الامکان نمودار دمونتاژ
          • راهنمای کاربران
          • نمودار فرآیند تولید
          • لیست استانداردهای محصول
          • ارزیابی ریسک محصول و ….

به عنوان نمونه تکنیکال فایل به کد EP-DAR-14-01 برای سیگنال لامپ شرکت داریان تهیه و توسط NB معتبر اروپایی تایید شده است.

تست ریپورت

بخش مهمی از این فرآیند بررسی عملکرد ایمن تجهیزات در محیطهای انفجاری می باشد، بدین منظور بایستی تطابق این تجهیزات با الزامات استانداردهای طراحی و ساخت تجهیزات مورد استفاده در محیطهای مستعد اشتعال، توسط مراجع معتبر مورد ارزیابی و تایید قرار گیرد.

در این راستا آزمایشگاه اپیل تنها آزمایشگاه درخاورمیانه میباشد که توانایی بررسی این الزامات و انجام آزمونهای نوعی را با متخصصین فنی و بهترین دستگاهها دارا می باشد. آزمونها متناسب با شرایط و مکان قرارگیری تجهیز مطابق با استانداردهای بین المللی صورت می پذیرد، از جمله استانداردهای آزمونهای ATEX استاندارد عمومیIEC60079-0 و IEC60079-1 مربوط به بدنه تجهیزات (d) ، IEC60079-7 مربوط به افزایش ایمنی محصول(e) و IEC60079-11 مربوط به ذات محصول (i) .

بازرسی خط تولیدQANوQAR

برای صدور گواهینامه ATEX و یا IEC Ex برای تجهیزات ضد انفجار، علاوه بر انجام آزمون­ها و گزارش­های آزمون نیاز است به ترتیب گواهینامه های QAN و QAR برای خط تولید و فرآیند محصول اخذ گردد. در روند صدور گواهینامه (QAN (Quality Assurance Notification برای تجهیزات ضد انفجار به منظور پوشش محصولاتی که در لیست محصولات تست شده می­باشند، از خط تولید سازنده بازدید به عمل می آید تا اطمینان حاصل شود که:

        • موارد تولید شده با تجهیز مورد آزمون قرار گرفته انطباق داشته باشد.
        • همه مراحل فرآیند تولید محصول تحت آزمون طبق الزامات معرفی شده در استانداردهای بین المللی مربوطه دنبال شده و مستندات آن موجود می باشد.
        • سازنده موارد و الزاماتی را که استاندارد متذکر شده است را پذیرفته و آنها را رعایت می­کند.
        • مواد اولیه با الزامات استانداردهای مربوطه و دایرکتیو ATEX مطابقت دارد. همچنین کنترل های لازم صورت می­پذیرد و در این راستا تامین کنندگان مواد اولیه بایستی به طور جزیی از لحاظ طراحی و مستندات مورد بررسی قرار گیرند.

لازم به ذکر است در فرآیند ارزیابی و صدور گواهینامه QAN، تمامی موارد عدم انطباق بایستی شناسایی و به سازنده/ متقاضی اطلاع داده شوند تا مرتفع گردند.

همچنین در راستای نگهداری گواهینامه، ارزیابی های دوره ای مستمر انجام می­پذیرد و اعتبار گواهی QAN، ۳ ساله می­باشد. در مورد شرکت­هایی که گواهینامه ISO9001:2008 را دارند، هر ۱۸ ماه بازدید دوره­ای انجام گرفته و برای شرکتهای فاقد گواهینامه ISO9001:2008 هر۱۲ ماه بازدید و ارزیابی دوره­ای صورت می­پذیرد.

در بازدیدهای انجام شده در فرآیند ارزیابی و صدور گواهینامه QAN محصولات ضد انفجار و گواهینامه ATEX از خط تولید سازنده، چک لیست­های ممیزی QAN مورد بررسی قرار می­گیرند. لازم است در فرآیند و خط تولید محصولات ضد انفجار و متقاضی صدور گواهینامه ATEX، الزامات استانداردهای سیستم مدیریت کیفیت (ISO9001:2008) و سیستم کیفیت در فضای قابل انفجار (۳۴-IEC 80079) رعایت گردند.

طبق  Annex IV of Directive94/9/EC، موارد بایستی در بخش کیفی ، کنترل و مستندات آن مشاهده گردد.

Application Form یا درخواست مشتری

با توجه به شکل ذیل، برای بررسی و کنترل فرآیند تولید باید آیتمهای مواد اولیه، پرسنل و اپراتور تولید، تجهیزات و ابزار آلات، محیط و روش ساخت مورد بررسی و کنترل قرار گیرد تا با اطمینان از درستی وضعیت آنها، به درستی وضعیت فرآیند تولید اطمینان نمود.

تجهیزات و سوابق آزمایشگاه مرجع
فیلم از آزمایشگاه اتکس

جهت دانلود فیلم کلیک کنید.

Applicaition form

کابر گرامی لطفا فایل درخواست آزمون  ATEX خود را بر روی سایت آپلود نمایید.

با سپاس از حسن انتخاب شما

سازمان های مادر تخصصی

پتروشیمی امیر کبیر
پتروشیمی مارون
شرکت ملی گاز