نام شما (الزامی)

ایمیل شما (الزامی)

موضوع

پیام شما

به گزارش برق نیوز، «علیرضا کلاهی» گفت: با وجود موفقیت دولت در تبدیل عمیق‌ترین رکود اقتصادی به رشد در دولت یازدهم، اما این رشد متوازن نبود؛ بلکه به طور عمده مربوط به بخش‌های نفت و گاز و پتروشیمی و صنایع بالادستی بود.

رئیس سندیکای برق ایران افزود: در حالی که صنایع بالادستی از ده‌ها میلیارد دلار یارانه آشکار و پنهان نفت، گاز، انرژی، خوراک و … برخوردارند، اما در ۱۰ سال اخیر از این خوان نعمت چیزی به صنایع پایین دستی نرسیده و شاهد کاهش سرمایه گذاری در صنایع کوچک و متوسط بوده ایم.

وی با اشاره به قابلیت‌های بالای صنعت برق بویژه سهم ۹۵ درصدی آن از صادرات خدمات فنی و مهندسی و سالیانه ۶۰۰ میلیون دلار صادرات کالاهای صنعتی، اظهار داشت: این صنعت با توان بالقوه خود فاصله زیادی دارد.

این فعال بخش خصوصی با اشاره به برخی آمار‌ها در حوزه سیم و کابل، گفت: با وجودی اینکه پنج درصد ذخایر مس جهان در ایران وجود دارد و کشورمان جزء ۱۰ تولید کننده برتر پتروشیمی جهان است، اما صادرات سیم و کابل کشورمان سالیانه ۱۵۰ میلیون دلار برآورد می‌شود که در مقایسه با صادرات ۳ / ۲ میلیارد دلاری ترکیه (که از هیچ یک از امکانات و منابع طبیعی ما برخوردار نیست) ناچیز است.

وی تصریح کرد: در صورت رفع موانع و مشکلات اساسی بویژه مشکلات مالی، صنعت برق کشور قابلیت صادرات ۱۰ میلیارد دلاری کالا‌ها و خدمات در کوتاه مدت و ۳۰ میلیارد دلاری در بلندمدت برخوردار است.